PL
EN RU
dr green

Nawóz fosforowo-potasowy – kiedy go stosować?

nawozy fosforowo-potasowe

Czym są nawozy fosforowo-potasowe? Czołowi producenci

To grupa nawozów łączących zarówno fosfor jak i potas w jedną granulę. Metod tworzenia i surowców wykorzystywanych do produkcji jest wiele. Na polskim rynku występuje kilku producentów nawozów kompleksowych zawierających te dwa pierwiastki.Chodzi o Zakłady Chemiczne Police, Gdańskie Zakłady Nawozów Fosforowych, Luvena Luboń czy Fosfan Szczecin. Poza tym rynek nawózów wieloskładnikowych jest tak potężny, że mamy do wyboru asortyment z firmy YARA oraz z rynku wschodniego, który dostarcza produkty wysokiej jakości, w tym nawozy fosforowo-potasowe.

Jak prawidłowo zasilać rośliny przy użyciu nawozów fosforowo-potasowych?

Podobnie jak przy mono składnikach, należy pamiętać o podstawowych parametrach i działaniu poszczególnych pierwiastków w roślinie. Następnie należy znać stosunek występujący w nawozach, aby wiedzieć ile i jakiego nawou szukamy oraz jaki będzie optymalny dla danej uprawy, rodzaju gleby, a także oczekiwanego plonu.

W całej gamie nawozów fosforowo-potasowych mamy takie, które z racji metody tworzenia i źródła pozyskiwania surowca (zwłaszcza chodzi o fosfor) będą miały różne tempo przemian w glebie i tym samym dostępności dla roślin. Z tego powodu ich ceny również będą się znacząco różnić.. Dobrze jest sięgać po te od sprawdzonych dostawców i najlepiej bezpośrednio z fabryk producenta.

Schemat nawożenia poszczególnych stanowisk o różnej przyswajalności fosforu i potasu

Po stwierdzeniu niskiej zawartości przyswajalnego fosforu lub potasu wielkość dawki należy zwiększyć o 30 kg P2O5 lub K2O/ha, a przy z bardzo niskiej o 40–60 kg P2O5 lub K2O/ha.

Sole potasu można mieszać z superfosfatamiczy fosforanem amonu, co umożliwia jednoczesny wysiew nawozów. Bardzo dobre rezultaty plonotwórcze daje stosowanie nawozów wieloskładnikowych granulowanych, zawierających fosfor, potas i azot, w postaci Nitrofoski (NPK Mg), Polifoski (PK, NPKMg),  Polimagu (NPK MgS) czy Polidapu (NP).

Dziś mamy także nawozy oparte tylko i wyłącznie o P i K, typu PK. Jednakże większość opiera się o uzupełnienie jakim jest azot, a także mikroelementy.

Czym są nawozy wieloskładnikowe?

Do nawozów wieloskładnikowych zaliczamy takie, które posiadają w swoim składzie więcej niż jeden z podstawowych składników pokarmowych dla roślin, określanych jako makroelementy. Nawóz taki może zawierać w swoim składzie azot (N) - może być w różnej formie: amonowej, azotanowej lub amidowej, fosfor (P) oraz potas (K). Dodatkowo, jako uzupełnienie, mogą one zawierać  dodatkowe  makroskładniki, takie jak: magnez (Mg), siarkę (S) czy wapno (Ca). Niewykluczona jest również zawartość mikroelementów pokarmowych takich jak: bor (B), miedź (Cu), żelazo (Fe), mangan (Mn), moliben (Mo) oraz cynk (Zn).

Poszczególne składniki pokarmowe mogą  występować w różnych proporcjach lub nie występować w składzie danego nawozu.  Dzięki temu dopasujesz odpowiedni zasilacz do konkretnych wymagań całych grup roślin, poszczególnych gatunków, jak również pór roku.

H2: Podział nawozów wieloskładnikowych

Nawozy wieloskładnikowe możemy podzielić na nawozy mieszane i kompleksowe. Nawozy mieszane otrzymujemy podczas mieszania mechanicznego nawozów pojedynczych. Możemy je również wykonać we własnym zakresie. Z kolei nawozy kompleksowe uzyskuje się przez reakcję chemiczną kilku związków chemicznych, zawierających składniki pokarmowe roślin.

Formy w której występują nawozy wieloskładnikowe:

Wskazane jest, aby zarówno formę sypką, jak i granulowaną, mieszać z wierzchnią warstwą gleby, gdy dany nawóz posiada zawartość azotu. Zapobiegnie to stratom tego makroelementu.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru nawozu wieloskładnikowego?

Podczas wybierania mineralnych nawozów wieloskładnikowych należy zwrócić uwagę na tzw. składniki poboczne, mianowicie na zawartość siarki oraz chlorków. Składniki te często występują nieodłącznie z jednym ze składników pokarmowych nawozu. Niektóre rośliny są siarkolubne, dlatego dla nich powinniśmy wybierać nawozy zawierające siarkę, szczególnie dla roślin o dużych wymaganiach względem tego składnika. Dla poszczególnych roślin warto wybrać również:

Podsumowanie - zalety nawozów wieloskładnikowych

Największą zaletą wieloskładnikowych nawozów mineralnych jest to, że możesz je dostosować do wymagań danych roślin. Poza tym są wygodne i praktyczne w użyciu, możemy je stosować przedsiewnie, jak i pogłównie, są znacznie bezpieczniejsze od nawozów jednoskładnikowych. Poszczególne dawki preparatu podawaj zawsze według wskazań producenta, dzięki temu masz pewność, że ich działanie będzie efektywne.

Polecane produkty

Dr Green - Quality PK 50/34
Nawóz wieloskładnikowy ze zwiększoną zawartością...
ZOBACZ
Dr Green - Quality PK 50/34
Koszyk został zaktualizowany
Technologia została zmieniona